Jak vytvořit odolnou a bezpečnou podlahu pro nákladní vozidla

V dnešní době je klíčové mít nákladní vozidla, která jsou nejen funkční, ale také bezpečná a odolná. Jedním z klíčových aspektů, který může výrazně ovlivnit tyto faktory, je podlaha vozidla. V tomto článku se podíváme na systém lité podlahy od německé společnosti Kömmerling, který je složený z produktů Körapur 689, Körapur 690 a Körapox BS85. Tento systém je ideální pro vyrovnání nerovností a protiskluzovou úpravu podlah, které jsou často mechanicky velmi namáhány těžkými náklady a vysokozdvižnými vozíky.

Výhody systému lité podlahy Kömmerling

Systém lité podlahy od společnosti Kömmerling je vysoce odolný a flexibilní. Je schválen pro styk s potravinami a je fyziologicky nezávadný, což z něj dělá ideální volbu pro nákladní vozidla přepravující potraviny. Díky své odolnosti vůči mechanickým vlivům a možnosti snadné opravy je tento systém velmi oblíbený mezi majiteli nákladních vozidel a výrobci skříňových nástaveb.

277328


Körapur 689

Körapur 689 je produkt, který je součástí tohoto systému. Jedná se o litou podlahu, která je běžně aplikována v tloušťce 3-5 mm. Tento produkt je určen k vyrovnání podkladu a vytvoření souvislé vrstvy podlahy. Je možno jej využít k aplikaci na různé materiály, jako je polyester, hliník, ocelové desky a dřevo.


277325Körapur 690

Dalším produktem je Körapur 690 - krycí, nátěrová vrstva vhodná pro různé materiály, zvláště vhodná pro protiskluzovou úpravu podlahy u vozidel určených k přepravě čerstvého zboží, masa, ryb a pro mrazící dopravní prostředky. Protiskluzovou úpravu je možné vytvořit pomocí speciálního válečku, který může být k tomuto produktu dodán. Produkt Körapur 690 obsahuje polyuretanovou složku a je vhodný zejména pro dodávkové, skříňové a zaplachtované nákladní vozy. Produkt je po vytuhnutí velmi odolný vůči mechanickému zatížení a chemikáliím.


277326


Körapox BS 85

Posledním produktem v tomto systému je Körapox BS 85. Tento produkt je také určen jako krycí vrstva, která může po aplikaci vytvořit hladký povrch nebo může být upraven pomocí křemičitanového písku, či zrnek korundu, na protiskluzový nátěr podlah s vysokou odolností, proti mechanickému poškození v nákladních automobilech a dalších dopravních prostředcích. Stejně jako ostatní produkty v tomto systému, je vhodný k aplikaci na různé materiály a je zvláště vhodný pro vozidla určená k přepravě čerstvého zboží, jako jsou mléčné výrobky, zelenina, maso, ryby. Tento produkt je možno využít i v nekrytých prostorách, jelikož lépe odolává slunečnímu záření. Produkt Körapox BS 85 obsahuje epoxidovou bázi. 


277324


Jak vybrat správný produkt

Výběr správného produktu závisí na konkrétních požadavcích a potřebách majitele nákladního vozidla nebo projektu výrobce nástaveb. Doporučuje se konzultovat aplikaci s odborníkem, který pomůže vybrat nejvhodnější typ lité podlahy pro daný typ nákladu, podlahy nebo vozidla.Speciální řešení pro chladírenské a mrazírenské vozidla

Chladírenská a mrazírenská vozidla představují specifickou kategorii v oblasti nákladní dopravy. Tyto typy vozidel vyžadují speciální úpravy, aby byly schopny udržet nízké teploty a zároveň zvládnout náročné podmínky spojené s přepravou chlazených a mražených produktů.


Systém lité podlahy od společnosti Kömmerling je ideální řešení i pro tyto specifické požadavky. Produkty Körapur 689, Körapur 690 a Körapox BS 85 byly testovány a prokázaly svou odolnost až do teploty -30°C. To znamená, že jsou schopny odolat extrémním podmínkám, které jsou typické pro chladírenská a mrazírenská vozidla.


Podlaha v těchto vozidlech musí být nejen odolná vůči nízkým teplotám, ale také musí být hygienicky nezávadná a snadno čistitelná. Produkty Kömmerling splňují tyto požadavky. Jsou schváleny pro styk s potravinami a jsou fyziologicky nezávadné. To znamená, že jsou ideální pro vozidla, která přepravují i nebalené potraviny. Kromě toho systém lité podlahy Kömmerling nabízí možnost protiskluzové úpravy, což je zvláště důležité v prostředí, kde může dojít k  náhlé změně teploty a vzniku kondenzace. Protiskluzová úprava snižuje riziko pádů a úrazů, což přispívá k bezpečnosti pracovníků.


Jak aplikovat litou podlahu Kömmerling

V této sekci se podíváme na praktický návod, jak aplikovat litou podlahu Kömmerling. Tento návod je určen jak pro koncové zákazníky, tak pro obchodníky v B2B segmentu.


Krok 1: Příprava podkladu

Před aplikací lité podlahy je důležité řádně připravit podklad. Podklad by měl být čistý, suchý a bez prachu. Pokud je podklad z hliníku, oceli, dřeva nebo laminátu, doporučujeme jej předem ošetřit základním nátěrem pro lepší přilnavost. Při přípravě podkladu je důležité odstranit veškeré nečistoty a prach, které by mohly ovlivnit kvalitu finálního povrchu.


Krok 2: Aplikace vyrovnávací vrstvy

První vrstvou, kterou aplikujete, je vyrovnávací vrstva Körapur 689. Tento produkt naneste rovnoměrně po celé ploše podkladu. Pro rovnoměrné nanesení můžete použít nerezovou stěrku. Tato vrstva pomáhá vyrovnat nerovnosti na podkladu a připravit ho na nanesení krycí vrstvy.


277335
Používá se pro úpravu nerovností podlah nákladních vozidel, kontejnerů, prodejních vozidel, karavanů, kempingových vozidel, a tak dále. Nanáší se na polyester, hliník, ocelový plech opatřený základním nátěrem a na dřevo. Zkušební certifikát je k dispozici na vyžádání. 

  • Při tloušťce krycí vrstvy 3 až 5 mm vystačí jedno 15 kg balení pro asi 3-4 m2
  • Vyznačte si tento prostor na podlaze. 
  • Vlijte tužidlo do sudu s pryskyřicí, a nechte je úplně vytéct. 
  • Pro účel pořizování krycí vrstvy s produktem Körapur 689 pryskyřici a tužidlo intenzivně promíchejte v hmotnostním poměru 4 : 1, s použitím míchacího zařízení, po dobu asi 3 minut (asi 400 ot/min) tak, až již nebudou patrné žádné rozdíly v barvě namíchané směsi. 
  • Doporučená teplota pro zpracování je 22°C. 
  • Přemístěte namíchanou směs do jiné, čisté nádoby. V této nádobě směs důkladně míchejte po dobu dalších 2 minut. Materiál ke zpracování odebírejte výhradně jen z této druhé nádoby. 
  • Míchací proces se musí vykonat důkladně, ale nemá trvat déle než 5 minut.

 


Obsah míchací nádoby neprodleně rozlijte a rozprostřete jej s použitím zubové stěrky. Po rozmíchání se směs musí zpracovat v rámci doby maximálně 5 minut, aby byl zajištěn optimální tok produktu. Aby se předešlo vzniku rozdílů v barvě po podlaze nákladního vozidla, tak prosím používejte výhradně jen materiál ze stejné výrobní šarže. Nenatírané dřevěné desky nesmějí mít vlhkost vyšší než 8 až 12%. V tomto případě je potřeba tyto desky ošetřit základním nátěrem, použitím produktu Körapox BS 85.


Krok 3: Aplikace krycí vrstvy

Po zaschnutí vyrovnávací vrstvy můžete začít s aplikací krycí vrstvy. Můžete použít buď Körapur 690 nebo Körapox BS 85, v závislosti na požadavcích a vlastnostech povrchu. Krycí vrstva poskytuje finální povrch podlahy a zajišťuje její odolnost proti mechanickému namáhání.Varianta s produktem Körapur 690


Přes vytvrzenou krycí vrstvu produktu Körapur 689 naneste válečkem těsnicí produkt Körapur 690, který obsahuje křemenný písek. Tato forma pořízení krycí vrstvy ušetří jeden krok pracovního postupu, a je charakterizovaná rovnoměrným vzhledem. Vlijte tužidlo do sudu s pryskyřici, a nechte je úplně vytéct. Pro účel pořizování krycí vrstvy s produktem Körapur 690 pryskyřici a tužidlo intenzivně promíchejte v hmotnostním poměru 3 : 1, s použitím míchacího zařízení (asi 400 ot/min). Doporučená teplota zpracování je 22°C.


277329


Přemístěte namíchanou směs do jiné, čisté nádoby, a zde znovu míchejte. Materiál ke zpracování odebírejte výhradně jen z této druhé nádoby. Následně na povrch ošetřený produktem Körapur 689 naneste namíchanou směs pomocí pěnového válečku, použijte typ válečku s hráškovými otvory („peahole“). Spotřeba produktu je asi 600 až 800 g/m2, v závislosti na požadované struktuře. Pro úpravu struktury se může přidat až 10% ředidla Körasolv PR.

Po ošetření povrchu se může přecházet po uplynutí 24 hodin. Aby se předešlo vzniku rozdílů v barvě po podlaze nákladního vozidla, tak prosím používejte výhradně jen materiál ze stejné výrobní šarže.Varianta s produktem Körapox BS 85


V průběhu vytvrzování krycí vrstvy produktu Körapur 689 se zde rozsype granulát (korundový nebo křemenný písek), a potom se provede krycí vrstva s produktem Körapox BS 85. Tím se dosáhne velmi dobrá životnost. Když se nanesená krycí vrstva produktu Körapur 689 stále ještě vytvrzuje, tak zde rozsypte patřičný korundový granulát. Pro přecházení v tomto prostoru se osvědčily boty opatřené hřeby. V následujícím dni potom volný prachový materiál vymeťte ven. Nalijte tužidlo do sudu s pryskyřicí. Pro účel pořizování krycí vrstvy s produktem Körapox BS 85 pryskyřici a tužidlo intenzivně míchejte v hmotnostním poměru 4 : 1, s použitím míchacího zařízení (asi 400 ot/min). 

Doporučená teplota zpracování je 22°C.


Přemístěte namíchanou směs do jiné, čisté nádoby, a zde znovu míchejte. Materiál ke zpracování odebírejte výhradně jen z této druhé nádoby. Namíchanou směs naneste po celém povrchu pomocí válečku, použijte jehněčinový („lambskin“) typ válečku. Spotřeba produktu je asi 300 g/m2. Aby se předešlo vzniku rozdílů v barvě po podlaze nákladního vozidla, tak prosím používejte výhradně jen materiál ze stejné výrobní šarže.Krok 4: Sušení a kontrola

Po aplikaci krycí vrstvy nechte podlahu řádně vytuhnout. Doba tuhnutí může být různá v závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí. Po vytuhnutí pečlivě zkontrolujte celý povrch podlahy. Opravte případné nerovnosti, bubliny nebo jiné nedokonalosti.


Pamatujte, že při práci s těmito produkty je důležité dodržovat všechny bezpečnostní pokyny výrobce uvedené v bezpečnostním listu. Vždy používejte vhodné ochranné pomůcky, jako jsou rukavice a ochranné brýle. Doporučujeme například rukavice, které vám zajistí bezpečnost při manipulaci s produkty.Rozdíly mezi Körapur 690 a Körapox BS 85

Při výběru správného produktu pro vaši litou podlahu je důležité porozumět rozdílům mezi jednotlivými produkty. Zde se podíváme na dva klíčové produkty od Kömmerling - Körapur 690 a Körapox BS 85.

Körapur 690

Körapur 690 je krycí vrstva určená jako finální vrstva pro litou podlahu v nákladních automobilech, kontejnerech, prodejních dopravních prostředcích, obytných vozidlech, pojízdných přívěsech a dalších. Tento produkt je zvláště vhodný pro vozidla k přepravě čerstvého zboží, masa, ryb a pro mrazicí dopravní prostředky, kde byl otestován až do -30°C. K vytvoření protiskluzové vrstvy je možné využít speciální váleček.

Körapox BS 85

Körapox BS 85 je možné využít jako finální povrchovou vrstvu v hladkém provedení nebo také jako protiskluzový nátěr, za pomoci křemičitého písku nebo korundu a to v nákladních automobilech, kontejnerech, prodejních dopravních prostředcích, obytných vozidlech, kempinkových vozidlech a dalších. Tento produkt je rovněž vhodný pro vozidla k přepravě čerstvého zboží, masa, ryb a pro mrazicí dopravní prostředky, kde byl otestován až do -30°C.


Zatímco oba produkty jsou vhodné pro podobné aplikace a mají podobné vlastnosti, hlavní rozdíl mezi Körapur 690 a Körapox BS 85 spočívá v základní bázi, která je u produktu Körapur polyuretanová a u produktu Körapox epoxidová. Produkt Körapox velmi dobře odolává vlhkosti, proto je možné jej použít jako adhezní nátěr na vlhkou podlahu, před aplikací vyrovnávací hmoty Körapur 689. Výběr mezi Körapur 690 a Körapox BS 85 tedy závisí na konkrétních požadavcích na podlahu. Oba produkty nabízejí vysokou kvalitu a odolnost, kterou od produktů Kömmerling očekáváte.


Shrnutí

Podlahový systém společnosti Kömmerling, který je na českém a slovenském trhu dodáván společností TRANS-TECHNIK spol. s r.o., je vhodný pro různé typy vozidel. Je velmi odolný vůči extrémním teplotám a má dlouhou životnost. Podlaha upravená tímto systémem se snadno čistí a je vhodná pro vozy, přepravující například ovoce a zeleninu, pečivo nebo i chlazené produkty, jako jsou mléčné výrobky nebo maso. Tento podlahový systém je vhodný také pro mrazící vozy přepravující masné výrobky a ryby. Pro tyto speciální aplikace je podlaha navržena s ohledem na bezpečnost, a proto může obsahovat protiskluzovou úpravu, která snižuje riziko pádů a úrazů. Výhodou litého podlahového systému je snadná aplikovatelnost a profesionální estetický vzhled, který může zvýšit celkovou image společnosti, která tuto podlahu aplikuje ve svých vozech.


Pokud hledáte vysoce odolnou a spolehlivou litou podlahu pro nákladní vozy, podlahové materiály řady Körapur a Korapox jsou vynikající volbou. Je důležité však kontaktovat přímo autorizovaného prodejce, společnost TRANS-TECHNIK, abyste získali další informace o konkrétních vlastnostech, možnostech instalace a ceně tohoto podlahového systému.


V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte kontaktovat odborníky z TRANS-TECHNIK na telefonních číslech +420 731 651 113 a +420 775 556 761, nebo nám napište na e-mail objednavky@trans-technik.cz. Jsme vám k dispozici v Po-Pá od 8:00 do 16:00 hod.